Členské obce
Obec leží cca 6 km jihovýchodně od Netolic a tvoří ji dvě sídla - Babice a Zvěřetice (Vesnická památková zóna).
Obec ležící zhruba 6,5 km jihozápadně od Českých Budějovic. Sestává ze čtyř částí- Boršov nad Vltavou, Poříčí, Zahorčice a Jamné. Obec je významným vodáckým centrem.
Branišov leží zhruba 5,5 km západně od centra Českých Budějovic. K obci přísluší drobná osada U Jankarů, dále samota zvaná dle polohy U Lesa a samota Hluchá Bašta při Návesním rybníce.
Obec v srdci Blanského lesa, téměř podhorského charakteru, obklopená zalesněnými vrchy. K obci patří ještě části Jaronín a Rojšín a 5 osad.
Obec ležící asi 12 km západoseverozápadně od Českých Budějovic. K obci patří také chatová oblast Picina a osada Suchá (původně hospodářský dvůr a ovčín ze 17. století na místě starší tvrze).
Již z daleka upoutá pozornost čakovský kostel vypínající se na návrší. Pohled na něj si zahrál i v jihočeské letní komedii Babovřesky od Zdeňka Trošky.
Obec leží cca 12km severozápadně od Českých Budějovic.
Samostatná obec ležící cca 8 km severozápadně od Českých Budějovic, na hlavní trase České Budějovice-Písek.
Dolní Třebonín se nachází necelých 9 km severovýchodně od Českého Krumlova. Místní části: Dolní Třebonín, Čertyně, Dolní Svince, Horní Svince, Horní Třebonín, Prostřední Svince, Štěkře, Záluží.
Díky tomu, že dnes pod ně místně spadá řada tradičních blatských obcí, jako VPZ Zbudov, Novosedly, Česká Lhota a Dubenec, představuje Dívčicko rozhodující část rozlohy historických Zbudovských blat.
Dříteň (cca 1650 obyvatel) leží na Zbudovských blatech. Místní částí: Dříteň, Chvalešovice, Libív, Malešice, Radomilice, Strachovice, Velice, Záblatí, Záblatíčko
Dubné (cca 1460 obyvatel), je větší obec ležící v rovině pod Blanským lesem, obklopená mnoha rybníky, jen pár kilometrů od Českých Budějovic.
Obec Habří (cca 90 obyvatel) leží na úpatí Blanského lesa, asi 10km západně od Českých Budějovic.
Hlavatce (cca 150 obyv.), jsou jednou z devíti historických blatských obcí, ležící na okraji Zbudovských Blat.
Holubov (cca 1000 obyvatel) leží přímo pod dominantou celého kraje horou Kleť. Je známým turistickým východištěm jak na Kleť a lanovku v nedaleké osadě Krasetíně, tak i do údolí Kremžského potoka a ke hradu Dívčí Kámen.
Obec Homole (pomnožné, tedy ty Homole, lidově Homoly, německy Hummeln, cca 1500 obyvatel, 420 m. n. m.) se nachází zhruba 5 km jihozápadně od centra Českých Budějovic.
Vesnička s rozptýlenou zástavbou v lesích na úpatí CHKO Blanský les, cca 10 km zjz. od Českých Budějovic.
Obec leží u Zlatého potoka v romanticky zvlněném předhůří Šumavy.(496 m. n. m, počet obyvatel 490)
Chelčice (cca 400 obyvatel) jsou starobylou obcí mezi Netolicemi a Vodňany. Okolí obce je chráněnou krajinnou zónou Chelčicko – Lomecko s blízkým poutním místem Lomec a Libějovicemi.
Chlumec (cca 100 obyvatel) se nachází v okrese Český Krumlov, částí obce je osada Krnín.
Chvalovice (465 m n. m., počet obyvatel 170), jsou jednou z nejstarších obcí v regionu. Jejich vznik je spojen s kolonizační činností mnichů cisterciáků z kláštera ve Zlaté Koruně na konci 13. století.
Obec Chvalšiny (něm. Kalsching) se nachází v okrese Český Krumlov. Počet obyvatel cca 1255, 671 m n. m. Leží v Chráněné krajinné oblasti Blanský les, na hranici Vojenského újezdu Boletice.
Jankov (cca 400 obyvatel) leží při severním úpatí pohoří Blanský les zhruba 13 km západně od Českých Budějovic. Místní částí obce jsou Holašovice – vesnice zapsaná na seznamu UNESCO.
Kájov (německy Gojau, cca 1820 obyvatel) je obec s řadou osad ležící 4 km na západ od Českého Krumlova u hranice CHKO Blanský les. Kájov patří mezi nejstarší mariánská poutní místa v Čechách.
Kamenný Újezd (cca 2 300obyvatel) je obec ležící asi 9 km jjz. od Českých Budějovic. Leží na křižovatce důležitých komunikací, na trase původní koněspřežky a staré cestě vedoucí z Budějovic k rakouské hranici.
Kvítkovice (cca 110 obyvatel, 448 m. n. m.) leží při severovýchodním úpatí Blanského lesa. První písemná zmínka o vsi (Witkowich) pochází z roku 1263.
Křišťanov (německy Christianberg, cca 115 obyvatel) se nachází v okrese Prachatice. Leží na severu Želnavské hornatiny na hranici Vojenského újezdu Boletice a CHKO Šumava.
Městys Křemže (cca 2900 obyvatel) je významným centrem a turistickým východiskem v oblasti Blanského lesa. Leží v centru Křemžské kotliny, která je z obou stran obklopena pohořím Blanského lesa.
Ktiš (cca 520 obyvatel), obec ležící v údolí v nadmořské výšce 762 m, obklopená vysokými vrchy a hlubokými lesy, na hranici CHKO Blanský les a Vojenského újezdu Boletice.
Libějovice (cca 470 obyvatel, 434 m. n. m.) Místní části: Černěves, Nestánice. Starobylá obec se dvěma zámky a řadou kulturních a přírodních zajímavostí v chráněné krajinné památkové zóně Libějovicko-Lomecko.
Obec Lipí (cca 640 obyvatel) leží na úpatí CHKO Blanský les. Části obce: Lipí, Kaliště u Lipí.
Litvínovice (něm. Leitnowitz, cca 2500 obyvatel),
jsou obec ležící po levém břehu řeky Vltavy zhruba 3 km jihozápadně od centra Českých Budějovic a dnes prakticky tvoří jejich předměstí.
jsou obec ležící po levém břehu řeky Vltavy zhruba 3 km jihozápadně od centra Českých Budějovic a dnes prakticky tvoří jejich předměstí.
Městys. Díky rozlehlým sadům a ovocnářské tradici v regionu se mu také přezdívá Zahrada Jižních Čech.
Starobylá vesnička leží na samém okraji výběžku českobudějovické pánve ve výšce 460 metrů nad mořem s výhledem na nedaleký masiv Blanského lesa.
Obec ležící na okraji Zbudovských Blat je prohlášena vesnickou památkovou zónou.
Malovice (cca 660 obyvatel). Starobylá obec s množstvím památek a zajímavostí v jejích osadách. Místní části: Malovičky, Holečkov, Podeřiště, Krtely, Rábín, Hradiště.
Mičovice (cca 330 obyvatel). V osadě Jáma se pravidelně konají festivaly dechovek. Místní části: Frantoly, Jáma, Klenovice, Ratiborova Lhota.
Obec v okrese Český Krumlov. Místní části: Mojné, Černice, Záhorkovice
Mydlovary (cca 320 obyvatel) jsou jednou z devíti historických Blatských vsí, se kterými sdílela společnou historii a osudy, včetně známého odporu blatských sedláků proti vrchnosti, spojeného s legendou o popravě Jakuba Kubaty v roce 1581.
Počet obyvatel cca 230. Nákří patří k historickým blatským obcím. Stojí v naprosté rovině a její kostel je zdaleka viditelný.
Němčice (431 m. n. m., počet obyvatel 185). První písemný záznam o Němčicích pochází již z roku 1220. Vznikly při na staré cestě, spojující ve středověku Netolice s Doudleby.
Město Netolice (2 650 obyvatel) je jedním z nejstarších měst v Čechách. První písemná zmínka o Netolickém hradě pochází z Kosmovy kroniky již k roku 981. Nad městem se nachází Archeopark.
Nových Vsí je v Čechách hodně, ale tahle, jistě jedna z nejhezčích, leží přímo v srdci Chráněné krajinné oblasti Blanský les v Křemžské kotlině pod vrchem Skalka (678 m. n. m.).
Obec na Zbudovských blatech. Historii obce dokládá například řada zachovalých domů blatského typu tzv. selského baroka, hlavní dominantou návsi je pak je čtvercová kaple se zvoničkou z 18. století. V obci je koupaliště.
Olšovice (438 m n. m., 48 obyvatel). První písemná zmínka o obci s původním názvem Volišovice pochází již z roku 1248.
Pištín je jednou z devíti historických blatských obcí na Zbudovských blatech. Trvale tu žije cca 550 obyvatel. Obec (vyhlášená vesnici roku 2017 Jihočeského kraje) leží při hlavní silnici I/20 z Českých Budějovic na Vodňany
Obec Planá (cca 260 obyvatel, 398 m n. m.) leží na levém břehu řeky Vltavy zhruba 4 km jihozápadně od centra Českých Budějovic. V severozápadním sousedství Plané se (zčásti též na katastru sousední obce Homole) rozkládá Jihočeské letiště České Budějovice.
Obec leží tři kilometry severovýchodně od Českého Krumlova v CHKO Blanský les a patří mezi nejstarší sídelní lokality v okrese Český Krumlov.
Obec Radošovice (cca 190 obyvatel, 433 m. n. m.) leží zhruba 16 km zsz. od Českých Budějovic. V obci se křižují cyklotrasy č. 1089 a 1090. Části obce: Radošovice, osada Tupesy První písemná zmínka je již z roku 1334.
Sedlec (cca 250 obyv.) je jednou z devíti historických blatských vsí. Leží na Zbudovských Blatech u Soudného potoka na bývalé císařské, dnešní hlavní silnici z Budějovic na Vodňany a Písek.
Obec Srnín (německy Sirnin, cca 330 obyvatel), se nachází na jihovýchodním úpatí pohoří Blanský les asi 4,5 km severovýchodně od Českého Krumlova.
Obec Stožice leží asi 3 km jihozápadně od města Vodňany. Místní částí jsou osady Křepice a Libějovické Svobodné Hory.
Strýčice obec (cca 60 obyvatel) leží na západním okraji Českobudějovické pánve, při soutoku Lužického a Babického potoka.
Truskovice (cca 200 obyvatel). Obec se skládá ze tří místních částí: Truskovice, Dlouhá Ves, Draha. Okolí obce je chráněnou krajinnou památkovou zónou Libějovicko - Lomecko.
Vesnická památková zóna Vitějovice (509 m. n. m., počet obyvatel cca 455), byla vyhlášena v roce 1995. První písemná zmínka je z roku 1283, kdy tuto ves získal Jan z Michalovic od krále Václava II.
Včelná (cca 1250 obyvatel) sídlo mikroregionu Blanský les - podhůří, je jednou z větších obcí regionu. Díky rozrůstajícím se Českým Budějovicům se dnes stala Včelná se sousedním Boršovem prakticky jejich předměstím.
Vrábče (j. č., tedy: ta Vrábče, do Vrábče, ve Vrábči; německy Prabsch, cca 720 obyvatel). Obec ležící necelých 10 km jihozápadně od Českých Budějovic. Místní části: Koroseky, Kroclov, Slavče.
Záboří (cca 360 obyvatel) je významnou památkovou rezervací selského baroka. Nachází se zde hodnotný soubor zemědělských usedlostí se špýchary. Místní části: Dobčice (VPZ), Lipanovice
Obec Zahájí (cca 400 obyvatel)
První písemná zmínka o vsi při kostele Zvěstování Panny Marie pochází již z roku 1352. Osada se tehdy nazývala Vavřinčice (Wawrzinczicz) a tento název přežíval až do konce 14. století.
První písemná zmínka o vsi při kostele Zvěstování Panny Marie pochází již z roku 1352. Osada se tehdy nazývala Vavřinčice (Wawrzinczicz) a tento název přežíval až do konce 14. století.
Obec Závraty (německy Zawraten, cca 37 obyvatel) leží na úpatí CHKO Blanský Les, zhruba 8 km zjz. od Českých Budějovic. Patří mezi obce s nejnižším počtem obyvatel v ČR.
Zlatá Koruna (původně Svatá koruna, lat. Sancta Corona) je obec s klášterem ležící na řece Vltavě severně od Českého Krumlova. Počet obyvatel: cca 750.
Počet obyvatel cca 3 600. Původně jedna s historických blatských obcí, v roce 1960 povýšena na město.
Žabovřesky (cca 430 obyvatel), se nacházejí, zhruba 11 km zsz. od Českých Budějovic v českobudějovické pánvi.