Jihočeský venkov, z.s.

Na tajemná místa

drobné sakrální stavby, kříže

Zázrak u Včelné
Na nejvyšším místě obce Včelná, v lese v místě zvané "Na hraničkách" se nachází památný kříž. K němu se váže legenda z roku 1845 o zázračném nalezení zde ukryté monstrance, která byla ukradena z černického kostela.

památné / významné stromy, aleje

Opalický dub
Asi 6 kilometrů od kláštera Zlatá Koruna leží starodávná vesnička Opalice. Na kraji vsi stojí torzo mohutného dubu, na kterém je umístěn deskový obraz dvou Mnichů modlících se k panně Marii Kájovské. Podle pověsti se v něm v roce 1420 skryli dva zlatokorunští mniši před husity, kteří přepadli klášter, a modlitba ke kájovské madoně jim zachránila život.

drobné sakrální stavby, kříže

Madona u Vltavy
Zajímavé místo u Vltavy mezi Zlatou Korunou a samotou Ve Strouze. Madona u Vltavy se nazývá výklenková kaplička s freskou Madony při Fritschově stezce, kopírující v tomto místě levý břeh Vltavy, kde se stezka zařezává do prudkého svahu. V nice pod kapličkou vyvěrá pramen s čistou vodou.
„Vesmírná svatyně“ v Truskovicích ?
Na okraji vesničky Truskovice, vpravo nad cestou směrem na Chelčice a Vodňany, stojí nepřehlédnutelná kaplička sv. Jana. Podle psychotroniků stojí na místě nějakého pradávného kultovního místa neboli svatyně.

jiné zajímavosti

U modrého obrazu na Kleti
Rozcestí v lese na svahu Kleti zvané U modrého obrazu – lidově U modrého Pánaboha, podle obrazu Ježíše Krista s modrou barvou podkladu, který připomíná hrůznou událost, která se tady stala. V roce 1787 zde pytláci pověsili knížecího schwarzenberského hajného hlavou do mraveniště.
Na rozcestí se křižuje modrá značka KČT, naučná stezka Granátník a cyklotrasy č. 1166, 1169. Je zde naistalován i turistický přístřešek, kde si můžete odpočinout. Severně od rozcestí, vpravo od cyklotrasy 1169 se ve vzdálenosti 150 a 300 m nacházejí dvě studánky.

drobné sakrální stavby, kříže

Svatá Trojice - poutní místečko u Netolic
Na Netolicku, v lese pod silničkou mezi obcí Krtely a křižovatkou u Zeleného kříže, leží malé poutní místo s kapličkou Nejsvětější Trojice a s pramenem, jehož voda je uznávaná za zázračně léčivou.
Toto málo známé, ale půvabné lesní zákoutí, plné pozitivní energie je balzámem na nervy v dnešní uspěchané době.
Podle pověsti vniklo tak, že tu měla zastihnout prudká bouře nějakého šlechtice. Když vichřice začala porážet okolní stromy, začal se modlit ke svaté Trojici, náhle se tu zjevila jakási zářící bytost a chránila před nimi místo jeho úkrytu. Na památku té události pak nechal postavit kapličku. Zajímavé je, že před několika lety okolní les znovu úplně poničila vichřice a kapličce se jako zázrakem nic nestalo. Jen mohutný padlý smrk zničil starou „chýši“ z kůlů a térového papíru plnou starodávných obrazů, která sloužila k bohoslužbám. Dnes už tu stojí nová, vybudované péčí Lesů ČR.
Ke kapli se každoročně konají poutě z Velkého Boru a slouží se tu mše svatá.

Mobilní aplikace V Obraze

Aplikace vám přináší přehled aktualit z webů vybraných obcí, upozorní vás na nově vložené zprávy, dozvíte se včas o pořádaných akcích, můžete si prohlédnout fotografie nebo dokumenty vyvěšené na úřední desce vybrané obce.

Publicita

Partneři