Za památkami Chelčicka a kolem Svobodných Hor
Jednak barokní, chráněnou krajinnou památkovou zónou Chelčicko - Lomecko a jednak renesanční, takzvanou Netolickou oborou. Krajina kolem Svobodné hory je zase poznamenaná středověkou důlní činností spojenou s těžbou zlata.
Délka okruhu je 33 km, vede převážně po stávajících cyklotrasách a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Převažující povrch: asfalt, lesní cesty. Terén mírně zvlněný až kopcovitý. Je součástí série tipů na cyklovýlety v rámci projektu Kolem kolem Netolic.
Zastavení a zajímavosti na trase
1. Netolice - Městská památková zóna, archeopark, muzeum, informační středisko, naučná stezka
2. Hradiště u Netolic - keltské kultovní ohrazení "Na šancích", s valy o rozměrech 120x90 m, patří k pozoruhodným pravěkým památkám z doby laténské (2.-1. st. př. n. l.). Viereckschanze (česky čtyřúhelníkové valy) je německý výraz, používaný v archeologické terminologii pro tyto objekty, které se nalézají jsou od Francie, s těžištěm v jižním Německu, v Čechách ale velmi zřídka. Interpretace těchto objektů, považované za keltské svatyně, je však stále nejistá.
3. Rábí - rozsáhlý zemědělský areál, s objektem bývalého renesančního dvora (17.století) a hospodářskými budovami v typickém stylu Schwarzenberské neogotiky z 19. stol. Adolf ze Schwarzenberku tu založil v roce 1851 nejstarší českou rolnickou školu.
4. Lomec - Potní kostel Jména Panny Marie byl vystavěný v letech 1692 až 1702 hrabětem Buquoyem, pro zázračnou sošku Panny Marie s Ježíškem. Patří k významným dílům vrcholného baroka ve střední Evropě. Unikátní centrální oltář je variací na Borrominiho oltář v chrámu sv. Petra v Římě. V sousedství je bývalý lovecký zámeček, slovanské mohylové pohřebiště a lesní hřbitůvek. Nejnavštěvovanější poutní místo v Jižních Čechách.
5. Libějovické zámky - Starý zámek, je unikátně zachovaná renesanční stavba z 16. století, kdy Libějovice koupili od Malovců Rožmberkové a přestavěli tak původní středověkou tvrz. Nový zámek založil roku 1696 hrabě Filip Emanuel Buquoy. Dostavěn byl však teprve v roce 1754. Na začátku 19. století, kdy přešlo panství na Schwarzenbergy, jej dal kníže Josef opravit a přestavět ve slohu pozdního empíru. Po pozemkové reformě se stali r. 1924 majiteli redemptoristé, kteří zde založili řadové gymnázium. Po II. svět válce se dostal do vlastnictví státu a od r 1950 až do sametové revoluce, jej používala pohraniční stáž jako kasárna a výcvikové středisko. Oba zámky, včetně rozlehlého zámeckého parku, který je přírodní rezervaci, jsou v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupné.
6. Na Lázni u Chelčic - barokní kaple sv. Máří Magdalény z let 1660 - 1663, nad "zázračným léčivým" pramenem, který dal vzniknout dnes již zaniklým lázničkám a výletnímu hostinci v sousedství. Traduje se, že se tu nemocným poutníkům ukázal anděl, který vodě požehnal a díky tomu uzdravuje.
7. Chelčice - obec spojená se jménem světoznámého středověkého náboženského reformátora a filozofa Petra Chelčického (1390 - 1460), jemuž je věnována expozice v restaurovaném špejcharu u kostela. Původně románský kostel sv. Martina patří k nejstarším v regionu.
8. Křepice - osada, v místním lomu bylo v roce 1927 nalezeno mineralogicky mimořádně cenné plechy zlata o celkové váze asi 3 kg, což vyvolalo v Čechách zlatou horečku.
9. Vodňanské Svobodné Hory - kaplička sv. Linharta, ochránce pastevců a stád.
10. Svobodná Hora (640 m. n. m.) - pozůstatky středověkého dolování zlata
11. Řeka Blanice - mlýn na Blanici
12. Lhotovský rybník - místo natáčení filmu Princezna ze mlejna
13. Stříbrný rybník - možnost koupání
14. Zámek Kratochvíle - národní kulturní památka, renesanční rožmberský lovecký letohrádek z roku 1585
Více v informačním letáku, ke stažení zde a mapka zde.
Trasa na interaktivní mapě zde, linie, cyklovýlety.