Jihočeský venkov, z.s.

Tradice a zvyky v PodKletí

Stavíme/slavíme máj

A je tu duben...

Datum: 4. 4. 2021

A je tu duben a před námi „máj“, měsíc květů, lásky a také mnohé práce. Zaorávají se zmrzlé ozimy, osívá se znovu a věří se, že jařiny budou lepší.

morana

Doba postní a velikonoční

Datum: 21. 3. 2021

Konečně jaro. Tolik vytoužený první jarní den – 21. březen.

V 19. stol., ze kterého vzpomínáme na naše jihočeské zvyky na vesnicích, byly zimy dlouhé a hlavně plné sněhu a chumelenic. Se slavením „Jara“ bylo spojeno mnoho zvyků...

My Tři králové jdeme k vám… 1

My Tři králové jdeme k vám…

Datum: 6. 1. 2021

Připomínka legendy o mudrcích z Východu, kteří se přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíšovi, ukončuje vánoční svátky. Proto se i tento den nejčastěji odstrojuje vánoční stromek. Tři krále neboli Zjevení Páně slavíme 6. ledna.

Tradice a zvyky na venkově o Vánocích 1

Tradice a zvyky na venkově o Vánocích

Datum: 5. 12. 2020

Adventní doba se v minulosti nesla v duchu odříkání. Zima byla obdobím spánku a odpočinku nejen pro zvířata, ale také pro venkovany. Zahnala je z polí do chalup, kde se věnovali domácím pracím. Adventní půst v jídle, pití i zábavách byl důvodem, proč na sv. Cecilii (22. 11.) nebo o sv. Kateřině (25. 11.) končily bujaré posvícenské zábavy.

pivo k huse

Posvícení - O sv. Martině husa zpívá nejlépe

Datum: 22. 10. 2020

Máte již dost moderního uspěchaného světa? Rádi si užíváte společné chvíle se svou rodinou a chcete alespoň na chvíli odpoutat své ratolesti i sami sebe od displeje mobilního telefonu? Máme pro Vás místa, kde zažijete příjemný den s rodinou „offline“. Nezáleží, jestli se vydáte pěšky, na kole, s malým dítětem či se psem, intenzivní okamžiky a prožitky můžeme nasbírat při toulkách jihočeskými vesnicemi okrášlenými barokními štíty selského baroka a selskými tradicemi, a to u jihočeských rybníků za zvuku kejhajících kachen a husí. A právě o husy tady jde…

Mobilní aplikace V Obraze

Aplikace vám přináší přehled aktualit z webů vybraných obcí, upozorní vás na nově vložené zprávy, dozvíte se včas o pořádaných akcích, můžete si prohlédnout fotografie nebo dokumenty vyvěšené na úřední desce vybrané obce.

Publicita

Partneři