Navigace

TOP 5

fotoutež2

duha

chrobolsko

mlyn cernice

Chlečice-přírodní zahrad

 

 

 

 

 

 

 

Interaktivní mapa

Interaktivní mapa

Aktuální počasí

Počasí dnes:

22. 9. 2017

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky, na Moravě a ve Slezsku místy s deštěm nebo přeháňkami. Denní teploty 14 až 18°C, při trvalejším dešti jen 12°C. Noční teploty 8 až 4°C.

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 1
DNES: 236
TÝDEN: 1759
CELKEM: 106029

Obsah

I na typickém jihočeském venkově můžete najít místa, kde se ponoříte do starých časů a dovíte se něco víc z historie, anebo o dovednostech našich předků.

vesnické památkové zóny

Dobčická

Dobčická tvrz 1945

Na "tvrzi" v Dobčicích u Netolic, je otevřena nová expozice soukromé sbírky Vladimíra Záluského - štáb americké armády v roce 1945 v Jižních Čechách někde u demarkační čáry. K vidění je nejen kompletní kancelářské vybavení štábu, ošetřovna, vozidla, ale např. i rarita, polní kaple, pravděpodobně poslední na světě.

památky

Muzeum Netolice renesanční dům

Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

Muzeum JUDr. Otakara Kudrny s infocentrem je umístěno v nezachovalejším renesančním domě na náměstí.

Muzeum ve Chvalšinách, bývalá radnice

Muzeum ve Chvalšinách

Muzeum schwarzenberského plavebního kanálu ve Chvalšinách, se nachází v rekonstruovaném historickém objektu původní radnice na náměstí obce, která je rodištěm autora Schwarzenberského plavebního kanálu Josefa Rosenauera, (1735 - 1804) inženýr ve službách knížete Schwarzenberka, který vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál na Šumavě.

Špýchar Chelčice

Památník Petra Chelčického v Chelčicích

Pamětní síň Petra Chelčického je umístěna ve zrekonstruovaném středověkém špýcharu, kde byla vytvořena architektonicky originální expozice s interaktivními prvky a promítáním. Jsou v ní umístěny exponáty, reprodukce, fotografie a literatura související s Petrem Chelčickým i obcí Chelčice.

památky UNESCO

Selský dvůr Holašovice 1

Selský dvůr Holašovice

V Holašovicích na návsi je možnost navštívit v čp. 6, Selský dvůr z r. 1530. Expozice života jihočeské vesnice s více jak 250 předměty připomíná způsob hospodaření do 1. pol. 20. století. Holašovice jsou chráněnou památkou UNESCO.

muzea

Expozice

Včelařská expozice v Pištíně

Včelařská expozice - "místnost tradic včelařství", v podkroví Spolkového domu čp. 56 v Pištíně ukazuje historií včelařství a řadu exponátů používaných v domácnostech, a hospodářstvích na jihočeském venkově. V budově je umístěno také pohostinství Na Dolánku a sídlo Destinační společnosti Jihočeský venkov z. s.

technické zajímavosti

Observatoř Kleť

Observatoř na Kleti

Observatoř na vrcholku Kletě patří ve světě mezi světovou špičku ve výzkumu planetek a komet. Nachází se v nadmořské výšce 1 070 metrů a je nejvýše položenou hvězdárnou v České republice.